BMSY-325CGH
BMSY-440CGH
BMSY-540CGH
BMSY-810CGH
DG DOUBLE MITRE
BMSY-440CDGH NC
BMSY-560DG
BMSY-560DG NC
BMSY-650DG NC
BMSY-750DG NC
C STRAIGHT CUTTING
BMSY-330C
BMSY-460C
BMSY-560C
BMSY-810C
BMSY-825C
BMSY-1020C
BMSY-1110C
FULL AUTO
CGH MITRE
BMSO-325CGS
BMSO-440CGS
BMSO-540CGS
CDGS DOUBLE MITRE
BMSO-440CDGS
C STRAIGHT CUT
BMSO-330C
BMSO-460C
BMSO-560C
BMSO-825C
BMSO-810C
DRIVE MACHINES
BMSO-1313CS
BMSO-330CS
BMSO-420CS
BMSO-460CS
BMSO-560CS
BMSO-570CS
BMSO-820CS
BMSO-1110CS
HIGH TECH
TERRA 6
BMSO-335XS
BMSO-420XS
BMSO-570XS
BMSO-660XS
BMSO-825XS
VERTICAL
SEMI-AUTO
STRAIGHT CUT
VB-0814-8
BMSY-613VT
DOUBLE MITRE
BMSY-460VG
FULL AUTO
STRAIGHT CUT
CROSS-0626VT
GANTRY
GANTRY 2200 XS
NEWS /
EXHIBITIONS /
SPECIAL SOLUTIONS /
R&D Center /
Contact
Turkish
English
Italian
German
Russian
Arabic
BMSY-325CGH
Index
Categories
One Sıded Mıter Cuttıng Band Saws
BMSY-325CGH
One sided miter semi automatic bandsaw machine
Technical Details
Optional Features
Standard Features
Video
Cutting Capacity
0°
325 mm
400 x 320 mm
320 mm
+30°
325 mm
340 x 320 mm
320 mm
+45°
280 mm
240 x 320 mm
260 mm
+60°
180 mm
180 x 220 mm
180 mm
Main Drive Motor
3 kW
Hydraulic Motor
0,55 kW
Coolant Pump
0,12 kW
Blade Speed
15 - 120 m/min.
Blade Dimensions
4900x34x1,1 mm
Working Height
650 mm
Weight
1250 kg
Length
2425 mm
Width
1050 mm
Height
1600 mm
Microspray Device
Hydraulic Top Clamping
Hydraulic Blade Tension
Chip Conveyor
Laser Line Pointer
3 Mt Roller Table
3 Mt Motorized Roller Table
Lineer Way
Sensitive Pressure
Saw Blade 34 mm